Occupy GP, Štúrova 2, Bratislava
Poslankyne a poslanci
Národnej rady Slovenskej republiky
nám. Alexandra Dubčeka 1
Bratislava
V Bratislave, dňa 6. septembra 2012
VEC
Výzva k zriadeniu vyšetrovacej komisie
Vážená poslankyňa, vážený poslanec,
v nedeľu 9. septembra 2012 uplynie presne 6 mesiacov od najbrutálnejšieho zásahu ozbrojených zložiek štátu proti vlastným občanom od známych udalostí na Národnej triede v Prahe 17. novembra 1989. Podobne ako vtedy, aj 9. marca 2012 vyšli tisíce občanov do ulíc, aby pokojne a nenásilne vyjadrili svoju nespokojnosť s nerešpektovaním demokratických zásad, princípov právneho štátu a základných morálnych hodnôt politickým vedením štátu. Podobne ako vtedy nielenže zostali ich hlasy nevypočuté, ale boli opätovne rovnako drasticky umlčané.
Pri policajnom zásahu, ktorý predčasne a neodôvodnene ukončil ich legitímne a plne legálne mierové zhromaždenie, desiatky z nich utrpeli zranenia, niektorí vážne, zahŕňajúce napr. otvorené zlomeniny končatín, krvavé poranenia hlavy či tváre, ba dokonca straty vedomia a muselo zasahovať mnoho sanitných vozidiel. Za toto sa postihnutým občanom dodnes nikto z predstaviteľov štátu neospravedlnil.
Neohlásenie zhromaždenia, zmena miesta jeho konania či prekročenie ohláseného času ako argumenty pre policajný zásah neobstoja, nakoľko Zákon o zhromažďovacom práve tieto nerozpoznáva ako dôvody na jeho rozpustenie. Aj keby sa tvrdenia o formálnych pochybeniach počas priebehu Zhromaždenia zakladali na pravde, neoprávňovalo by to žiaden štátny orgán na použitie takéhoto hrubého násilia proti občanom. Tvrdenia o lietajúcich dlažobných kockách a kameňoch od demonštrantov k policajtom nemožno nazvať inak než nehanebnou lžou. To dokazuje i tá skutočnosť, že na strane polície neboli hlásené žiadne zranenia.
Počas zásahu boli desiatky občanov arbitrárne, t.j. nezákonne zatknuté a až niekoľko hodín bez udania dôvodu, teda protiprávne zadržiavané s „bezpečnostnými“ opatreniami, bežne uplatňovanými snáď len pri najťažších zločincoch.
Postihnutí občania sa následne, veriac v aspoň zvyšky právneho štátu, s dôverou obrátili na kompetentné orgány so žiadosťami o prešetrenie tejto pre nich mimoriadne traumatizujúcej udalosti. Zatiaľ čo však Ministerstvo vnútra, vtedy vedené Danielom Lipšicom, ich sťažnosti a priori bez ďalšieho šetrenia odmietlo ako neopodstatnené, prvý námestník generálneho prokurátora JUDr. Ladislav Tichý, v súčasnosti zo zákona poverený vedením Prokuratúry, ktorému ešte dňa 10. apríla 2012 doručilo 172 priamych účastníkov (poškodených a svedkov) svoje spoločné (hromadné) trestné oznámenie, na ich podanie do dnešného dňa nijako nereagoval. To napriek tomu, že Trestný poriadok mu ukladá vybaviť každé trestné oznámenie najneskôr do 30 dní; zastupujúcemu generálnemu prokurátorovi teda zákonná lehota uplynula už päťkrát.
Ak v roku 1989 policajnú brutalitu otvorene odsúdili viacerí z vtedajších vrcholných politických predstaviteľov, medzi nimi i generálny tajomník Komunistickej strany Československa Miloš Jakeš (citácia: „Viděl jsem prostě, že ty věci jsou drastický, to, co se stalo, že je neadekvátní, že to byl velice tvrdý zásah, že mlátili hlava nehlava.“), dnešná politická elita zostáva k obdobným udalostiam spred nedávna hluchá, slepá a nemá, príp. sa neštíti túto bezprecedentnú a ničím neospravedlniteľnú masakru označiť za políciou „výborne zvládnutú“. Uvedené v nás vyvoláva hlboké znepokojenie a vážne obavy o ďalší politický vývoj v našej spoločnej vlasti.
S ohľadom na vyššie uvedené skutočnosti sa na Vás, vážené poslankyne a poslanci, s dôverou obraciame ako na našich volených zástupcov týmto otvoreným listom a verejnou výzvou, aby ste využili svoje ústavné a zákonné právomoci (Vám priznané napr. Rokovacím poriadkom Národnej rady) a iniciovali zriadenie vyšetrovacej komisie, ktorá prešetrí udalosti z 9. marca tohto roka, ako aj následnú nečinnosť orgánov činných v trestnom konaní. Pevne veríme, že sa medzi Vami nájdu občiansky uvedomelé a uvedomelí, ktorí ešte nezabudli na ideály, s ktorými do politiky vstupovali.
S priateľským pozdravom
Vaši spoluobčania a aktivisti Occupy GP
NA VEDOMIE:
Ústavný súd Slovenskej republiky
Kancelária verejného ochrancu práv
médiá (zoznam nezverejnený)
ďalšie osoby a inštitúcie, vrátane medzinárodných (zoznam nezverejnený)
Videodôkaz #1
http://www.youtube.com/watch?v=URMvQ8PNtzs&feature=share&list=PLE9CF2007409E9E7A
Videodôkaz #2
(osoby v bezvedomí bezcitne vláčené policajtmi po asfalte)
Videodôkaz #3
Videodôkaz #4
Otvorená zlomenina ruky
Kinetická impaktná munícia
http://www.youtube.com/watch?v=zGy84T692Jc&feature=share&list=PLE9CF2007409E9E7A
Streľba polície zo zbrane typu Flash-ball a útok päsťou do tváre
Ťažká policajná technika pripravená už pred začatím Zhromaždenia
Policajné vozidlo vedie účastníkov Zhromaždenia smerom k NR SR (ul. Palisády)
Z bezprostrednej blízkosti #1
Z bezprostrednej blízkosti #2
Ďalšie videodôkazy #1
http://www.youtube.com/playlist?list=PLE9CF2007409E9E7A&feature=plcp
Ďalšie videodôkazy #2
Ďalšie videodôkazy #3
Svedectvá priamych účastníkov
Fotodôkazy #1
Fotodôkazy #2
http://www.webnoviny.sk/svet/protest-gorila-poznacili-vajicka-del/15921-fotogaleria.html
Ďalšie dôkazy
Písomné svedectvo jedného z priamych účastníkov
Ďalšie dôkazné materiály nájdete tiež v priloženom Trestnom oznámení.
M. Jakeš (aj) o 17. novembri 1989 (rozhovor z 19. decembra 1989)
Reakcia Daniela Lipšica na 9. marec 2012 (rozhovor z 12. marca 2012)
http://www.sme.sk/c/6296912/lipsic-videl-na-proteste-lietat-dlazobne-kocky.html
Ústava SR o zhromažďovacom práve
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1992-460#c28
Zákon o zhromažďovacom práve
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1990-84
Trestný poriadok o spracovaní trestného oznámenia
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-301#p196
Rokovací poriadok Národnej rady o komisiách
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1996-350#p61