Podľa Krátkeho slovníka slovenského jazyka sa slovo revitalizácia používa vo význame obnovy z hľadiska funkčnosti, resp. sfunkčňovaní napríklad zanedbaných a znečistených objektov či prostredia.
Z pohľadu latinčiny by sa dal tento výraz preložiť aj v zmysle prinavracania života, keďže vitae znamená život a s predponou re by to nadobúdalo práve takýto význam.
V našich zemepisných šírkach sa tento výraz veľmi často používa pri projektoch, ktoré bývajú financované aj pomocou eurofondov a ich výsledkom bývajú v nejednom prípade obrovské plochy pokryté betónom, asfaltom či dlažbou. Stačí sa pozrieť napríklad na revitalizáciu, ktorá prebehla v Kanianke či Jesenskom.
No Slovensko očividne nie je jedinou krajinou, v ktorej sa pod pojmom revitalizácie spájajú eurofondy a betónové plochy. Jeden viac ako ilustračný príklad pochádza zo susedného Poľska.
29. novembra 2011 bola podpísaná dohoda o financovaní projektu č. WPW.I.433.7.37.2011.
Touto dohodou bola realizovaná investícia, ktorá bola prvou fázou komplexného, štvorstupňového projektu nazvaného „Revitalizácia Starého Mesta vo Wloclawku“ Smerom ku rieke Visla“. Táto etapa zahŕňala aj rekonštrukciu Starego Rynku.
Projekt bol realizovaný v rokoch 2007-2013 a celkové náklady na jeho realizáciu sa pohybovali na úrovni 5,363 milióna PLN (cca 1,3 milióna EUR). Na financovaní tohto projektu sa 2,388 miliónmi PLN podieľal Európsky fond regionálneho rozvoja a zvyšné necelé tri milióny išli z miestneho rozpočtu.
A tu je jeden z pohľadov na spomínanú „revitalizáciu“, ktorá je znázornená porovnaním fotografií z obdobia pred (cca 2010) a po realizácii projektu (cca 2013)…
Zdroj: lpr.wloclawek.eu, gazovic.blog.sme.sk