PRODUKCIA HEROÍNU V AFGANISTANE DOSAHUJE REKORDNÉ ÚROVNE

0
122

Americká vojna proti drogám v Afganistane zlyhala, hoci výdavky na riešenie tohto problému dosiahli 7,5 miliardy dolárov. Podľa americkej správy sa na pestovanie využíva viac ako 200.000 ha, čo predstavuje nárast o 36 percent.

Správa, ktorá bola predložená americkou organizáciou SIGAR (Special Inspector General for Afghanistan Reconstruction) ponúka ponuré čítanie. Pestovanie ópiového maku sa zvýšilo o viac ako tretinu, zatiaľ čo krajina má teraz asi 1,3 milióna užívateľov heroínu. To predstavuje v porovnaní s rokom 2005 desaťnásobný nárast, keďže vtedy užívalo drogu okolo 130.000 ľudí.

Afganistan je zodpovedný za zhruba tri štvrtiny svetovej produkcie heroínu, pričom značná časť produkcie sa pestuje v provinciách Helmand a Kandahár na juhu krajiny. Avšak USA sústredili väčšinu svojho úsilia na východe Afganistanu, ktorý má relatívne malú produkciu maku, keďže to je bezpečnejšie, ako pôsobenie na juhu.

Pokusom obmedziť výrobu a konfiškácii heroínu nepomohlo ani ukončovanie operácie ISAF (International Security Assistance Force). V roku 2013 sa koaličným silám v Afganistane podarilo zadržať iba 41-tisíc kg ópia, z 5,5 milióna kg vyrobených.

Správa zistila, že „drogové laboratóriá, skládky a hlavné siete obchodovania sú sústredené vo vidieckych oblastiach, ktoré sú stále mimo limitov afganských síl v dôsledku šťahovania sa ISAF a znižujúcej sa bezpečnosti v týchto oblastiach“.

Podľa šéfa ruskej Federálnej služby pre kontrolu drog sa výroba heroínu v Afganistane od spustenia akcie NATO nazvanej „vojna proti terorizmu“ zvýšila 40 krát. „Od začiatku Operácie Trvalá Sloboda zabil afganský heroín viac ako 1 milión ľudí na celom svete a do medzinárodného organizovaného zločinu bolo z predaja drog investovaných viac ako 1 bilión dolárov“ uviedol Viktor Ivanov už skôr, na konferencii o afganskej drogovej problematiky v roku 2013.

Moskva opakovane tlačila na ničenie makových polí v Afganistane, ako na najjednoduchšie riešenie. Zdá sa však, že NATO nemá v úmysle tak urobiť.

V roku 2013 afganské Ministerstvo pre boj s narkotikami oznámilo, že z makových polí bolo zničených iba 7300 ha, čo predstavovalo len tri percentá zo všetkých ópiových polí v krajine. USA od roku 2002 v snahe boja proti problému výroby ópia minuli 7,5 miliardy dolárov. Avšak aj napriek týmto obrovským sumám to malo na množstvo heroínu, ktoré je na svetovom trhu iba veľmi malý vplyv.

Zdroj: RT Zdroj foto: svobodamislie

ZDROJzemavek.sk
JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

0 Comments
najstaršie
najnovšie najpopulárnejšie
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre