Niekoľko stoviek ľudí sa v stredu zúčastnilo protestu v Bratislave, ktorý sa konal na podporu Hedvigy Malinovej, tohto času už Žákovej. Promo kampaň pred protestom, o ktorú sa postarali napríklad aj médiá ako .týždeň, SME či staré známe mediálne tváre dávala tušiť, že pôjde viac o plne profesionálny protest, ako o nejakú spontánnu akciu. Takto sa prihovárali spomínané známe tváre občanom vo videopozvánke, v ktorej uvádzali svoje dôvody, prečo sa protestu na podporu Hedvigy zúčastnia:
Rozdávanie tričiek s nápisom „Maďari za Dunaj!“, rečnícke prejavy osobností typu Eugen Korda (novinár), Peter Kresák (kancelária ombudsmana), Miroslav Kusý (Helsinský výbor na Slovensku), Rudolf Mézes (Csemadok), Zuzana Wienk (Aliancia Fair-play) a mnohých ďalších, teatrálne „Zabitie slovenskej justície“ a dokonca podpora z ďalekého Talianska priamo od emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka (jeho slová na pódiu prečítala herečka Zita Furková) charakter protestu iba potvrdili. Samozrejme nechýbala maďarská politická elita na Slovensku – Béla Bugár, Pál Csáky, József Berényi, …
Organizátorom protestu bol Okrúhly stôl Maďarov na Slovensku. Podľa oficiálnych vyjadrení „Okrúhly stôl Maďarov na Slovensku je otvorenou, dobrovoľnou a neformálnou inštitúciou nezávislou od politiky, predstavuje konzultačné fórum maďarských organizácií a významných osobností na Slovensku, vznik ktorej iniciovala Informačná sieť mimovládnych organizácií na Južnom Slovensku na konferencii Mimovládne fórum 2008 v Šamoríne.“
Zakladateľom a členom Okrúhleho stola je Fórum Inšitút. Ako sa uvádza na stránke tohto inštitútu: „Fórum inštitút pre výskum menšín bol založený nadáciami Fórum a Katedra v roku 1996 v Dunajskej Strede. V súčasnosti funguje ako verejná nezisková mimovládna a servisná organizácia v Šamoríne a Komárne. Poslaním inštitútu je odborný výskum národnostných menšín žijúcich na Slovensku, dokumentácia ich dejín, kultúry, písomností a iných súvisiacich pamiatok. V roku 1999 vznikla partnerská inštitúcia Fórum inštitútu Fórum Informačné Centrum, ktorá funguje ako vzdelávacia a servisná organizácia, ako aj Fórum centrum pre regionálny rozvoj zameraný na rozvoj vidieka. Tieto tri inštitúcie fungujú ako konzorcium s názvom Fórum inštitút.“
Táto organizácia mala napr. v roku 2012 výdavky v celkovej výške 458 354,48€. Od roku 1997 jej aktiviti podporilo množstvo sponzorov, pričom medzi najznámejších v našich zemepisných šírkach patria German Marshall Fund of the US, Open Society Foundation, Open Society Institute, Embassy of the United States of America, Nadácia pre podporu občianskych aktivít, či Nadácia pre deti Slovenska.
Ten kto by chcel ísť do detailov a vybral by si napríklad príspevky Open Society Foundation pre členov vyššie spomínanoho konzorcia, dopracoval by sa aj k takýmto grantom: v roku 2000 – 33 000 USD, 2005 – 10 000 USD, 2006 – 120 000 SKK, 2008 – 364 900,00 SKK a 512 500,00 SKK, 2010 – 10 000,00 EUR.
V súvislosti s aktuálnymi udalosťami zaujímavo vyznieva najmä grant udelený v roku 2008 pre Fórum centrum pre regionálny rozvoj v Šamoríne (364 900,00 SKK), ktorý bol určený pre projekt Podpora miestneho rozvoja na Ukrajine.
Všetky prepojenia popísané vyššie ako aj ďalšie tu nerozoberané súvislosti sú samozrejme iba dielom náhody či konšpirácie a áno, všetci zúčastnení „protestovali“ len a iba pre dobro Hedvigy Malinovej Žákovej… Lebo DNES HEDVIGA, ZAJTRA TY?
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher